Składowanie a magazynowanie. Poznaj różnice!
Dla biznesu Porady Fulfillment

Składowanie a magazynowanie. Poznaj różnice!

12 Grudnia 2019

Z pozoru mogłoby się wydawać, że składowanie i magazynowanie to ta sama czynność, różniąca się jedynie nazwą. I choć w obydwóch przypadkach chodzi o towar oraz jego przechowywanie, to działania te znacznie się od siebie różnią. Kiedy więc mamy do czynienia ze składowaniem, a kiedy z magazynowaniem towaru?​​​​​​​

Na początku warto przywołać definicje obu czynności. Składowanie to umieszczenie towarów w magazynie, w dostosowanych do jego potrzeb warunkach. Z kolei magazynowanie to cały proces przechowywania asortymentu, począwszy od jego przyjęcia do magazynu, skończywszy na wydaniu go do dalszego transportu. Co ważniejsze, składowanie stanowi jeden z czterech etapów magazynowania.

Etapy magazynowania

Sprawny proces magazynowania towaru opiera się na czterech istotnych fazach, z czego rozpoczęcie kolejnej możliwe jest dopiero po realizacji poprzedniej. Wśród nich wyróżnia się:

  • Przyjmowanie towaru – to pierwszy etap magazynowania. Polega on na przyjęciu na powierzchnię magazynu towaru, zweryfikowaniu go, rozładunku oraz przygotowaniu i przekazaniu dostawy do składowania.
  • Składowanie towaru – w tej fazie przyjęty towar zostaje rozmieszczony w „strefie składowania” w konkretnej konfiguracji – jest odpowiednio posortowany i ułożony. W tym miejscu towar jest przechowywany jedynie tymczasowo. Istotną rolą strefy składowania jest zapewnienie asortymentowi odpowiednich warunków, m.in. przestrzeni, naświetlenia czy temperatury. Ważne jest, aby wszystkie przechowywane tu artykuły co jakiś czas podlegały kontroli oraz konserwacji.
  • Kompletacja towaru – ze strefy składowania pewna liczba towaru trafia do strefy kompletacji (ilość towaru uzależniona jest od wymagań osoby, która go zamówiła). W tym miejscu – jak sama nazwa wskazuje – zamówienia dla przyszłych odbiorców są kompletowane oraz przygotowywane do dalszego transportu.
  • Wydawanie towaru – ostatni etap stanowi wydawanie towaru, czyli ostateczna weryfikacja towaru oraz załadowanie go na środek transportu, który dostarczy go bezpośrednio do klienta.

Jak więc widać, składowanie stanowi bardzo istotny element całego procesu magazynowania. Najważniejszą różnicą między czynnościami jest czas. Pierwszy z tych zabiegów pozostaje tymczasowy, jego rolą będzie jedynie przygotowanie towaru do dalszej drogi. Z kolei magazynowanie to czynność długofalowa, na którą składa się wiele zabiegów. Właścicielom sklepów internetowych dedykowana jest usługa InPost Fulfillment, czyli kompleksowa obsługa zamówień. Magazynowanie to jeden z obowiązków, którym możemy się zająć. Chcesz dowiedzieć się więcej i skorzystać z usługi InPost Fulfillment? Wypełnij formularz»

Funkcje składowania

Można powiedzieć, że główną rolą składowania jest tworzenie zapasów, bowiem w tej wydzielonej strefie znajduje się towar oczekujący na sprzedaż. Pozostałe funkcje to: utrzymanie zapasów, konsolidacja i dekonsolidacja ładunków oraz konfekcjonowanie.

Utrzymanie zapasów jest w tym wszystkim najistotniejsze. Zmieniający się rynek oraz sezonowe przeskoki w zapotrzebowaniu na konkretne artykuły sprawiają, że zapasy są konieczne, by firma mogła sprawnie funkcjonować. Dzięki nim nie zabraknie towaru w najmniej odpowiednim momencie. Dodatkowo nagromadzony asortyment upłynni czasowe i ilościowe różnice występujące między produkcją a sprzedażą.

Z opcji składowania, czyli tworzenia zapasów, korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą towaru produkowanego masowo. Zakup asortymentu w większych ilościach okaże się o wiele bardziej opłacalny, dlatego warto mieć gdzie go składować. Dzięki temu zaoszczędzi się nie tylko pieniądze, ale i czas. A towar może bezpiecznie oczekiwać w strefie składowania, aż wyruszy w dalszą drogę.

Konsolidacja ładunków wiąże się z łączeniem mniejszych przesyłek w jedną dużą paczkę. Jest to korzystne, szczególnie gdy chodzi o koszt transportu. Takie paczki często są nazywane niepełnokontenerowymi lub drobnicą. Z kolei dekonsolidacja ładunków to czynność odwrotna – polega na dzieleniu dużych przesyłek i tworzeniu z nich mniejszych tak, by wysłać klientowi tylko tyle towaru, ile w rzeczywistości potrzebuje.

Konfekcjonowanie towaru polega na odpowiednim posortowaniu asortymentu, zapakowaniu go oraz oznaczeniu zgodnie z preferencjami klienta. Większość z tych czynności wykonywana jest manualnie, jednak większe firmy często wykorzystują w tym celu zautomatyzowane maszyny, umożliwiające szybsze przygotowanie towaru.

O czym należy pamiętać?

Magazynowanie i składowanie towaru to kluczowy proces, który umożliwia stały i niezakłócony rozwój firmy. Warto pamiętać, że to głównie tam będzie przebywał rozprowadzany przez nas asortyment. Dlatego pomieszczenie magazynowe musi być odpowiednio przygotowane do przechowywania towaru. Przede wszystkim należy określić charakter towaru, który będzie podlegał handlowi – czy jest to towar, który potrzebuje specjalnych warunków (np. żywność), czy proces przechowywania nie będzie musiał spełniać konkretnych kryteriów.

Kolejną ważną rzeczą jest ilość magazynowanego towaru. Od tego zależy nie tylko wybór pomieszczenia (jego wielkości i lokalizacji), ale także wyposażenia technicznego, które usprawni działania na terenie magazynu. Zanim więc postanowisz rozwijać swój biznes, dobrze przemyśl, czym tak właściwie chcesz handlować oraz czy Twój magazyn spełnia wszystkie niezbędne funkcje.

Rozwiń swój biznes z InPost Fulfillment

Magazynowanie, pakowanie, wysyłka – nie musisz tego robić sam! Oddaj to w ręce profesjonalistów.

Poświęć 1 minutę i zostaw kontakt do siebie, aby zyskać więcej czasu i zredukować koszty.


  • Błyskawiczna dostawa
  • Redukcja kosztów
  • Zero problemów z wysyłką
  • Obsługa szczytów sprzedaży
  • Oferta szyta na miarę
  • Brak minimalnej liczby wysyłek

Wypełnij formularz, a szybko oddzwonimy

Dzieje się u nas dużo dobrego. Chcesz być na bieżąco? Jeśli to jeszcze przed Tobą, wyraź zgodę na otrzymywanie od InPost sp. z o.o. informacji o promocjach, produktach i usługach InPost sp. z o.o., innych spółek z Grupy Integer oraz podmiotów współpracujących z tymi spółkami za pośrednictwem:

Powyższe zgody są dobrowolne. Możesz wycofać je w każdym czasie poprzez wysłanie żądania na następujący adres e-mail: [email protected]. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest InPost sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (30-727), przy ul. Pana Tadeusza 4.

Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Ci prawach znajduje się w Polityce Prywatności.