Zarządzanie magazynowe. Co musisz wiedzieć?
Dla biznesu Porady

Zarządzanie magazynowe. Co musisz wiedzieć?

14 Stycznia 2020

Podstawą każdego e-commerce jest magazyn. To tam składuje się sprzedawany towar, który po zakupie rozpoczyna swoją wędrówkę do klienta. Dobre zarządzanie magazynowe wpływa na przebieg całego procesu wysyłki towaru. Jeżeli więc posiadasz swój e-biznes, koniecznie sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zarządzaniu magazynem.

Do prowadzenia biznesu w branży e-commerce niezbędne jest posiadanie magazynu. Nie jest istotne czy sprzedawany towar gromadzi się w garażu czy w przeznaczonej do tego celu hali – jeżeli jest on przechowywany w celach handlowych, każde z tych pomieszczeń będzie działało na warunkach magazynu.

Zarządzanie magazynowe bezspornie wiąże się z branżą logistyczną. Jest to złożony proces i z grubsza opiera się na papierkowej robocie. Im więcej towaru, tym więcej komplikacji i wymagań. Do prowadzenia ewidencji towarów niezbędne są aplikacje systemowe umożliwiające monitorowanie zasobów dostępnych na magazynie oraz kontrolę okresu, w jakim są składowane.

 

Jednak prawdziwym problemem przy dużej ilości towaru jest zapamiętanie, gdzie każdy z produktów się znajduje. Może się to wiązać z „wypadkami przy pracy”, podczas których do klienta zawędruje niewłaściwy towar lub zabraknie go w najmniej oczekiwanym momencie.

Odpowiednia ilość miejsca i liczba zatrudnionych pracowników

Cały proces zarządzania magazynem nie ogranicza się wyłącznie do monitorowania jego zasobów. Istotnym aspektem jest także umiejętność organizacji przestrzeni, w której przechowywany jest towar. Jak wiadomo, w branży e-commerce są miesiące, kiedy wysyłka z magazynów idzie pełną parą. Jednak bywają i takie, kiedy na dany towar nie ma popytu. Zarządzanie zapasami magazynowymi oraz dostępną powierzchnią jest więc bardzo istotną kwestią, usprawniającą działanie biznesu.

Kolejnym ważnym elementem są zasoby ludzkie. Aby magazyn działał bez zarzutu pracujące w nim osoby powinny być odpowiednio przeszkolone, by móc wykonywać powierzone im zadania. Istotne jest także by liczba zatrudnionych była proporcjonalna do wielkości magazynu oraz ilości i rodzaju składowanego w nim towaru.

Analiza gospodarki magazynowej

Do bieżącego kontrolowania magazynu, zazwyczaj wykorzystuje się analizę wskaźnikową. Pozwala ona na podsumowanie bieżących działań, poprzez obliczanie konkretnych wskaźników. Do analizy gospodarki magazynowej najczęściej stosuje się:

  • wskaźniki dot. wydajności magazynu,
  • wskaźniki dot. logistyki pracy magazynu,
  • wskaźniki dot. kosztów działalności magazynu,
  • wskaźniki ekonomiczne pracy magazynu.

Każdy wskaźnik można przekalkulować, posiłkując się wyznaczonym do tego wzorem. Umożliwiają one obliczenie m.in. średniego zapasu magazynowego, obrotu magazynowego, wykorzystania pojemności użytkowej magazynu, czy kosztów magazynowania.

Jak usprawnić zarządzanie magazynowe?

Efektywne zarządzanie magazynem odbija się na całym procesie logistycznym – zapobiega ono powstawaniu zakłóceń na linii sprzedawca-klient. Chcąc prowadzić dobrze prosperujący e-biznes, nie można więc pozwolić sobie na chaos i dezinformację. Pracę magazynu usprawnia się w kilku prostych krokach. Warto wdrożyć je jak najszybciej (najlepiej, gdy jeszcze żaden towar nie znajduje się na magazynie, co pozwoli uniknąć kłopotliwego przeorganizowywania przestrzeni).

  • Zaplanuj, jak wykorzystasz dostępną przestrzeń

Magazyn jest podstawą Twojej działalności. Zrób tak, by zmieściło się w nim jak najwięcej towaru, który będziesz w stanie kontrolować. Chyba nie chcesz płacić za przetrzymywanie powietrza?

  • Pozostaw dojście do towaru

W celu kontroli zasobów ważne jest, by każda rzecz była na swoim miejscu. Ułatwi to dostęp oraz umożliwi szybką lokalizację potrzebnego towaru. Pamiętaj, że w przypadku magazynowania chaos bywa zgubny.

  • Odpowiednio oznaczaj towar

Dzięki odpowiedniej ewidencji szybciej zlokalizujesz i zidentyfikujesz potrzebny towar. Staraj się grupować produkty bądź oznaczać je za pomocą indeksów. Możesz wymyślić swoją własną metodę, ważne by była skuteczna.

  • Porządkuj zasoby na bieżąco

Dzięki temu unikniesz niechcianych, pustych przestrzeni w swoim magazynie. Pomoże Ci to także zorientować się w posiadanych zasobach oraz nie wprowadzi niepotrzebnego zamieszania, gdy nadejdzie nowa dostawa towaru.

  •  Przeprowadzaj kontrolę jakości 

Przed wysyłką koniecznie sprawdzaj swój produkt. Dzięki temu wysyłany przez Ciebie towar nie będzie uszkodzony, co wiąże się z mniejszą liczbą reklamacji i zwrotów – czyli z ograniczeniem papierkowej roboty i zadowoleniem Twoich klientów.

Czym jest fullfilment?  

Jakiś czas temu wprowadziliśmy usługę fulfillment dla e-commerce. Polega ona m.in. na kompleksowej obsłudze procesów magazynowych. Miejsce, w którym będzie przechowywany Twój towar, znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie sortowni InPost, co znacznie wpłynie na czas realizowanych zamówień. Dzięki nam zaoszczędzisz nawet 30 proc. kosztów operacyjnych! Jeżeli więc Twój biznes jest na zaawansowanym poziomie, a sam nie masz czasu, by zająć się zarządzaniem magazynowym – chętnie zrobimy to za Ciebie!