Jak przygotować paczkę dla kuriera?

Paczka powinna być zapakowana w sposób zabezpieczający ją przed uszkodzenie oraz umożliwiający wydanie jej odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Opakowanie powinno być odpowiednio wytrzymałe, zamknięte i zabezpieczone w sposób uniemożliwiający dostęp do zawartości przesyłki bez pozostawienia widocznych śladów. Opakowanie powinno być na tyle mocne, aby zawartość paczki nie uszkodziła innych przesyłek w czasie przewozu.

W zależności od zawartości przesyłki należy dobrać odpowiedni rodzaj opakowania (koperta, karton, skrzynka, kontener, paleta). Należy używać opakowań jednostkowych, w przypadku gdy zawartość nie stanowi jednej, pojedynczej całości.

Wielkość opakowania musi być dostosowana do zawartości przesyłki tak, aby zminimalizować puste przestrzenie wewnątrz opakowania.

Wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do ciężaru i kształtu zawartości. Nie należy formować z kartonu nieregularnych kształtów, tylko użyć większego opakowania i puste przestrzenie uzupełnić wypełnieniem (folia bąbelkowa lub styropian).

Dobrym zewnętrznym opakowaniem jest mocny, dostosowany do wagi towaru, odporny na wilgoć karton z podwójnymi ściankami.

Do pakowania przesyłek nie należy stosować opakowań zużytych lub uszkodzonych, noszących ślady oznakowań. Nie należy wykorzystywać tych samych kartonów wielokrotnie.

W opakowaniach należy stosować przegrody i wypełnienia, na spodzie, wierzchu i po bokach: folia bąbelkowa, wióry styropianowe lub / i styropian o odpowiednich kształtach. Wypełnienie należy umieścić w sposób uniemożliwiający przemieszczanie się zawartości paczki.